مقالات

لیست بهترین گل های آپارتمانی ( انواع گلهای آپارتمانی برای نگهداری در منزل + محل کار )

تصمیم‌گیری برای اینکه چه وسایلی را به دیوار‌ها آویزان کنید و مبلمان را کجا بچینید می‌تواند به نوعی هیجان‌انگیز باشد. اگر آپارتمان شما دارای بالکن یا پاسیو باشد، گزینه‌های بیشتری برای انتخاب گل های آپارتمانی وجود دارد. گل‌ها، گیاهان خزنده‌ها، سبزیجات، درختچه‌ها و حتی درختچه‌های کوچکی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را برای آپارتمان انتخاب کرد.

بخش بزرگی از تزئینات بالکن به گل‌های آپارتمانی شما بر می‌گردد و بخش مهم دیگر آن مربوط به گلدان‌هایی است که برای گل‌های خود انتخاب می‌کنید. حتی زیباترین گل‌های آپارتمانی نیز در صورتی که گلدان مناسبی نداشته باشند، دلنشین نیستند. در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن معرفی انواع گل‌های آپارتمانی، به اهمیت گلدان نیز بپردازیم.

انواع گل‌ های آپارتمانی برای نگهداری در منزل

بسته به موقعیت آپارتمان شما، برخی از گل‌های آپارتمانی بهتر از بقیه هستند. به عنوان مثال، برخی از انواع گل آپارتمانی برای مناطق کوچک مناسب‌تر هستند. برخی از گیاهان در جا‌هایی که خورشید وجود ندارد، برخی خورشید و آفتاب زیاد رشد می‌کنند. برخی از انواع گل‌های آپارتمانی نمی‌توانند باد‌های شدید را تحمل کنند و نیاز به محافظت بیشتری دارند. برخی از آن‌ها سنگین و برخی دیگر سبک هستند، مخصوصاً وقتی آب اضافه دریافت می‌کنند به سرعت سنگین می‌شوند. مراقب باشید که وزن زیادی به بالکن آپارتمان خود اضافه نکنید.

بیایید به برخی از انواع گل آپارتمانی موجود بپردازیم و زیباترین گل‌های آپارتمانی را با هم بررسی کنیم:

 • بگونیا رکس (Rex Begonia)

رنگ‌های دیدنی بگونیا رکس ممکن است دیدگاه شما را در مورد گل‌های آپارتمانی تغییر دهد. بگونیا رکس اعتدال را در همه چیز دوست دارند: نور، آب و کود، که آن‌ها را برای زندگی آپارتمانی، به یک گزینه عالی تبدیل می‌کند.

بگونیارکس، معمولاً دارای برگ‌های بزرگ است که به رنگ‌های مختلفی از جمله نقره‌ای، سبز، قرمز و بنفش دیده می‌شوند.

این گیاه که از زیباترین گل‌های آپارتمانی به شمار می‌رود، به گلدانی بزرگ و کم عمق نیاز دارد. خوشبختانه انواع بسیاری از گلدان‌های فانتزی در دسترس است که بسته به سلیقه خود می‌توانید برای این نوع گیاه تهیه کنید.

( تزیین دیوار اتاق ، یکی از فاکتور‌هایی است که در زیبایی اتاق بسیار تأثیرگذار است، برای راهنمایی بیشتر روی لینک کلیک کنید.)

 • گل ارکیده پروانه‌ای (Moth Orchid )

ارکیده‌های عجیب و غریب در همه جا ظاهر می‌شوند، اما در مورد آپارتمان‌ها چطور؟ بزرگترین تفاوت بین مراقبت از ارکیده و سایر گل‌های آپارتمانی این است که ارکیده‌ها در خاک رشد نمی‌کنند.

برای این نوع گل، هم می‌توان گلدان کوچک تهیه کرد و هم گلدان بزرگ. از آنجایی که این گیاه همیشه باید مرطوب باشد، باید نوعی گلدان تهیه کنید که بتوانید توسط دستگاه بخور به گل رطوبت دهید.
(بیشتر بخوانید: ادویه پلویی شامل چیست ؟ )

 • فیلودندرون (Philodendron)

یکی از زیباترین گل‌های آپارتمانی فیلودندرون است که ارزان و در دسترس است و اولین گیاه آپارتمانی برای بسیاری از ساکنان آپارتمان است.

فیلودندرون برای ساکنان آپارتمانی که پرمشغله هستند و نمی‌خواهند همیشه در خصوص گل‌های خود نگرانی داشته باشند عالی است. آبیاری هفتگی و نور غیر مستقیم تمام چیزی است که این گل برای سال‌ها سرسبزی نیاز دارد.

از آنجایی که رشد فیلودندرون بسیار سریع است و هر چه شرایط بیشتر فراهم باشد، بیشتر رشد می‌کند، می‌توان از یک گلدان ساده‌ی فانتزی متوسط برای آن استفاده کرد و سال بعد گلدان آن را عوض کنید.

ته گلدان شما برای این گیاه باید سوراخ بزرگی داشته باشد و هنگامی که ریشه گیاه از سوراخ بیرون‌زده شد، یعنی وقت آن رسیده که گلدان تعویض شود. (اواخر بهار و اوایل تابستان بهترین زمان برای تعویض گلدان است)

 

 

 

 

 • انواع آگلونما

گل آپارتمانی آگلونما

یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا آگلونما می باشد این گیاه آلودگی های محیط را جذب کرده و دائما در حال تولید اکسیژن حتی در شب می باشد. نگهداری از آن در اتاق خواب موجب می شود خوابی آسوده برای شما فراهم کند. از این گیاه می تاون برای هدیه دادن استفاده کرد.

 

لیست بهترین ایده های هدیه شب یلدا را در مقاله ی دیگری بخوانید.

 • فیکوس

فیکوس آپارتمانی

فیکوس ها از جمله گیاهانی هستند که نیاز به نور کمی برای رشد دارند. عمده ی رشد این گیاه در تابستان می باشد. این گیاه به شدت به کم آبی و خشک شدن خاک حساس است و نیاز دارد به طور مرتب رطوبت آن حفظ شود. اما گرما و رطوبت دو عامل ایجاد بیماری در آن می باشند.

 • گیاه عنکبوتی (Spider Plant )

گیاه عنکبوتی یک نمونه از گل‌های آپارتمانی محبوب در دهه ۱۹۷۰ بود، و شما می‌توانید امروز آن حال و هوای قدیمی را به آپارتمان خود بیاورید، زیرا ویژگی‌های آن هنوز هم مانند گذشته هستند: به آب زیادی نیاز ندارد، با طیف وسیعی از شرایط نوری (از جمله نور مصنوعی) سازگار می‌شود و می‌تواند به پر کردن سخت فضا‌های گوشه‌ای در خانه شما کمک کند.

از آنجایی که این گل رشد زیادی دارد، به احتمال زیاد هر سال باید گلدان آن را تعویض کنید. می‌توانید از یک گلدان فانتزی جذاب و بزرگ برای گیاه عنکبوتی خود استفاده کنید و سپس سال بعد آن را عوض کنید.

به هر حال هر نوع گلدانی که تهیه می‌کنید، در هنگام تعویض آن با گلدان دیگر، مراقب ریشه‌های گیاه خود باشید. از طرفی بهتر است این تعویض گلدان در بهار صورت گیرد.

 

حتما بخوانید: تزیین اپن اشپزخانه

 

 • گیاه یشم (Jade Plant )

یکی دیگر از انواع گل آپارتمانی، گیاه یشم است. اگر مطمئن نیستید که گیاه یشم شما سالم است، برگ‌ها را بررسی کنید: برگ‌های خاکستری نشان‌دهنده کمبود نور خورشید است، برگ‌های چروکیده نشان‌دهنده کمبود آب است. اگر همه چیز خوب پیش می‌رود، برگ‌های قرمز رنگ به این معنی است که یشم شما کاملاً سالم است.

این گیاه، یک گیاه مینیاتوری با رنگ‌های سبز یشمی و گوشتی است که امروزه یکی از زیباترین گل‌های آپارتمانی به شمار می‌رود. این گیاه تاثیر بسیار در فنگ شویی ( فنگ شویی چیست ) و حفظ انرژی خانه دارد

گیاه یشم رشد زیادی ندارد به همین دلیل نیازی به تعویض سالانه گلدان نیست. شما می‌تونید یک گلدان فانتزی و جذاب که برای سالیان سال تازگی داشته باشد تهیه کنید و گل خود را در آن بگذارید.

اگر گیاه یشم شما جوان باش احتمالاً هر دو یا سه سال باید گلدان آن را تعویض کنید و در صورتی که گیاه شما بالغ باشد، هر ۵ سال یکبار می‌توانید گلدان آن را عوض کنید.

 • برگ کمانچه شکل (Fiddle Leaf Fig )

گل آپارتمانی فیکوس

یک اشتباه رایج در تزئین فضا‌های کوچک پر کردن آن‌ها با گل‌های آپارتمانی کوچک است. یک گیاه آپارتمانی بزرگ مانند fiddle leaf fig، یک انتخاب جسورانه در آپارتمان پر نور است. اخیراً این گیاه محبوب‌ترین گیاه موجود در جهان بوده است.

برگ‌های بزرگ این گیاه به اتاق نشیمن یا اتاق خواب آپارتمان جذابیت می‌بخشند، اما برای حفظ و نگهداری به مراقبت منظم نیاز دارند.

گلدان برگ کمانچه شکل باید چند وقت یکبار تعویض شود و زمان آن از نشانه‌های خود گل مشخص می‌شود. مثلاً در صورتی که ریشه‌های گیاه از زیر گلدان بیرون بزند یعنی جای ریشه‌های گلدان کم است و نیاز دارد در گلدان بزرگ‌تری قرار گیرد.

همچنین بی‌حالی و زردی گل‌ها نشان می‌دهد که دیگر این گلدان برای گل مناسب نیست و باید عوض شود.

خوشبختانه طیف وسیعی از گلدان‌های فانتزی و جذاب در دسترس است که شما بسته به سلیقه خود می‌توانید آن را تهیه کنید.

 • گیاه عشقه / پیچک

پیچک یکی از زیباترین گل‌های آپارتمانی است. آن‌ها دمای داخلی، شرایط نوری زیاد یا کم و خاک‌های مرطوب یا خشک را تحمل می‌کنند. Helix hedra با برگ‌های سبز تیره و دندانه دارش در یک آپارتمان بسیار جذاب است.

گلدان پیچک را باید در دو سال اول، سالی ۲ بار تعویض کرد و اگر سنگینی آن زیاد است باید خاک آن نیز تعویض شود و بعد از آن سالی یک بار تعویض کافی است.

به همین منظور گلدان‌های محکم و قوی و در عین حال جذاب و دوست داشتنی برای این گیاهان در نظر گرفته می‌شود.

 • سرخس لانه پرنده

بسیاری از سرخس‌ها نیاز به رطوبت بالایی دارند. به همین دلیل به سختی می‌توان آن‌ها را در داخل خانه نگهداری کرد. در مورد سرخس لانه پرنده که در شرایط نور کم و رطوبت متوسط زنده می‌ماند، اینطور نیست.

سرخس‌های لانه پرنده که به عنوان گل‌های آپارتمانی نگهداری می‌شوند، معمولاً سرعت رشد کمی دارند. آن‌ها بهتر است در بهار کاشته شوند.

سرخس لانه پرنده به گلدانی بزرگ نیاز دارد که اجازه می‌دهد هوا در اطراف ریشه‌ها گردش کند. سرخس رشد زیادی دارد و برگ‌های پایینی میریزد به همین دلیل گلدان مد نظر شما چه از نوع فانتزی و چه هر نوع دیگری باشد، حتماً باید مقاومت بالایی داشته باشد.

این گیاه که متعلق به بومیان آفریقایی است، رشد کندی دارند و در زیر نور‌های فلورسنت معمول در بسیاری از آشپزخانه‌های آپارتمانی به خوبی رشد می‌کنند.

مراقبت از گیاه زامیفولیا با عدم مراقبت شروع می‌شود. در واقع، گیاه زامیفولیا را اگر به حال خود ر‌ها کنید بهتر رشد خواهند کرد و مانند کاکتوس به آب زیادی نیاز ندارد. زرد شدن برگ‌های این گیاه نشان‌دهنده این است که گیاه شما آب زیادی دریافت کرده است.

تا زمانی که گل شما جوان است یعنی تا ۵ سالگی، بهتر است گلدان آن هر بهار تعویض شود و بعد از ۵ سال فقط زمانی که ریشه گیاه از گلدان بیرون بزند باید تعویض شود.

 • نخل دم اسبی

نخل دم اسبی

نخل‌های دم اسبی به دلیل سرعت رشد آهسته و طول عمر طولانی، گل‌های آپارتمانی محبوبی هستند. ممکن است چندین سال طول بکشد تا یک نخل دم اسبی جوان حتی به چند سانت برسد، بنابراین این گیاهان عالی سطوح مختلف هستند. برگ‌های باریک، نوار مانند و سبز رنگ آن‌ها به سمت پایین ساقه میریزد. این گیاهان تا جایی که ممکن است نور را دوست دارند و به مراقبت زیادی جز آبیاری یک تا دو هفته یکبار نیاز ندارند.

از آنجایی که هر ۲ تا ۳ سال می‌بایست خاک این گل‌ها عوض شود، بنابراین می‌توانید از همان ابتدا یک گلدان فانتزی و جذاب متناسب با دکور منزل خود برای این گل تهیه کنید به گونه‌ای که هم زیبا باشد و هم محکم.

 • نخل پارلور

نخل پارلور مدت‌هاست در سالن‌ها و دیگر فضا‌های داخلی پرورش می‌یابد. این گیاه به خوبی با شرایط نسبتاً کم نور سازگار می‌شود و با برگ‌های سبز خود حال و هوای گرمسیری را به فضا می‌بخشد. در واقع، مراقبت بیش از حد به آن آسیب می‌رساند، به خصوص با آبیاری بیش از حد گیاه.

سخن پایانی

هنگامی که به دنبال گل در آپارتمان خود هستید، مهم است که گیاهانی را در نظر داشته باشید که تا حدودی مقاوم هستند، به نور خورشید زیادی نیاز ندارند و مراقبت از آن‌ها نسبتاً آسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *